Persian Arabic Chinese (Simplified) English French German Russian Spanish

منو اصلی

دعای روز

دعای روز دوشنبه: ستايش خداى را كه هنگام آفرينش آسمانها و زمين احدى را گواه نساخت و به گاه ايجاد جانداران‏ ياورى نگرفت،در پرستش انبازى ندارد،و در يكتايی اش پشتيبانى نخواهد،زبانها از بيان‏ حقيقت وصفش درمانده و خردها از ژرفاى معرفتش وامانده و گردنكشان در برابر عظمتش فروتن و چهره‏ها از بيم او متواضع گشته و هر بزرگى در برابر بزرگيش تسليم گشته است.ستايش پياپى و پيوسته و دنباله‏ دار و پايدار تنها توراست،و رحمت هميشگى و درود جاودان و بی پايان او بر رسولش باد.بار خدايا!ابتدای امروزم را خير و صلاح،و ميانه امروز را رستگارى و پايانش را كاميابى قرار ده.

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha

آمار سایت

کاربران
1322
مطالب
593
نمایش تعداد مطالب
1106465

اوقات شرعی

     

 استان چهارمحال و بختياري: بام ایران زمین، سرزمین آب و آتش، سرزمین برف و سبزی، سرزمین صداقت و پاکی، تبلور اصالت و فرهنگ

استان چهارمحال و بختياري در گستره اي به پهناي 16411 كيلومتر مربع بين مدار 31 درجه و 9 دقيقه تا 32 درجه و 48 دقيقه عرض شمالي و 49 درجه و 28 دقيقه تا 51 درجه و 25 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويج قرار گرفته است . اين استان در قلمرو مركزي رشته كوههاي زاگرس استقرار يافته و از شمال و شرق به استان اصفهان و از شمال غرب به استان لرستان ،‌ از غرب به استان خوزستان و از جنوب به استان كهكيلويه و بوير احمد محدود است . سرزمين مرتفع چهارمحال و بختياري يكي از پر بارش ترين مناطق كشور است . كوههاي مرتفع و برف گير بسياري در استان واقع شده اند كه از اين ميان زردكوه ،‌ هفت تنان ،‌كلار ،‌سبزكوه ،‌هزار دره ،‌سفيدكوه ،‌هفت چشمه ،‌كلك،ميلي،سالداران،جهانبين و كوه ريگ از همه مرتفع ترند . اين استان با وجود دارا بودن يك درصد از مساحت كل كشور ده درصد از آب آن را تأمين مي كند به طوري كه دو رودخانه مهم كشور ،‌كارون و زاينده رود از ارتفاعات آن سرچشمه مي گيرند . شكل ارتفاعات ،‌ميزان نزولات جوي و ارتفاعات از سطح دريا و آب و هواي متنوع استان چشم انداز بكر و متنوعي را فراهم آورده است . جمعيت استان بر اساس سرشماري سال 1390 بالغ بر 900 هزار نفر مي باشد . كه بيش از نيمي از اين جمعيت در نقاط شهري و بقيه در مناطق روستايي سكونت دارند و تعدادي نيز كوچنده مي باشند . فرهنگ كوچ در اين استان با وجود بزرگترين جامعه ايلي كشور ( ايل بختياري ) و به طبع آن ايل راه هاي تاريخي ،‌ سكونت گاه هاي دائمي و فصلي با اداب و رسوم و فرهنگ و پوشش محلي داراي نمود گسترده و جاذبي است . 

آشنایی با استان

بر اساس آخرين تقسيمات كشوري ،‌استان داراي 9 شهرستان ،‌25 بخش ،‌40 شهر ، 50 دهستان و 820 روستا است شهرستان هاي اين استان عبارتند از شهركرد ،اردل، ‌بروجن ، بن،سامان، فارسان ، كوهرنگ، كيار و ‌لردگان . استان چهارمحال و بختياري منطقه اي است كوهستاني كه تقريبا 76درصد آن را كوهها و تپه ها و 24درصد ديگر را دشت هاي آبرفتي و فلات ها تشكيل مي دهند .دامنه هاي زاگرس در اين استان گنجينه اي از طبيعت فراروي ما گذاشته ، مناظري بديع و زيبا تا بدان جا كه چهارمحال و بختياري را بهشت طبيعت دوستان و گردشگران ناميده اند . چشمه ها و رودخانه ها ،‌مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع نظير قيصري ، شيدا ،‌هلن ، سبزكوه ، تنگ صياد و جنگل هاي بلوط – همان طلاي سبز زاگرس – كه تنوع بالغ بر 923 گونه ي گياهي باارزش و 294 گونه ي جانوري و چشم انداز هاي كم نظير را در خود جاي داده اند . گوشه اي كوچك از اين بهشت است . تالاب گندمان و سولقان به خصوص تالاب بين المللي چغاخور در دشت هاي حاصل خيز استان از جاهاي ديدني استان بوده كه مكاني براي زيست پرندگان مهاجر ،‌رويش برخي گونه هاي گياهي و حيات گونه هاي آبزي فراهم مي آورد . چهارمحال و بختياري سرزمين ذخاير انقلاب و ديار دلاور مردان و شير زناني است با فرهنگي ناب و دست نخورده ،‌مردماني با خلق و خوي آموخته با طبيعت كه چون زردكوه استوار و چون لاله هاي واژگونش متواضع اند .  مهد آيت الله دهكردي ،‌عمان و دهقان ساماني ،‌پژمان و داراب افسر بختياري ،‌آصف قهفرخي ،‌سردار اسعد بختياري ،‌عليمردان خان بختياري و شهيدان دفاع مقدس و بزرگاني است كه در آسمان علم و اجتهاد ،‌فرهنگ و هنر ،‌مشروطه خواهي ، دينداري و آزادي طلبي پرفروغند . 

 

 

 

 

 
 
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید