Persian Arabic Chinese (Simplified) English French German Russian Spanish

منو اصلی

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha

آمار سایت

کاربران
9
مطالب
1052
نمایش تعداد مطالب
2014587

اوقات شرعی

زمان باقی مانده تا عید نوروز

سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان چهار محال و بختیاری،پیشاپیش عید باستانی نوروز را به شما هم میهنان عزیز تبریک و شادباش عرض می نماید

معاون صنایع دستی و هنرهاي سنتي اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: اعمال تحريم ها از سوي استكبار جهاني هيچ تاثيري بر توليد صنايع دستي نخواهد داشت.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري:

مهرداد رئيسي در نشست هم انديشي معاون صنایع دستی و هنرهاي سنتي اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با مسئولان بنياد بركت كشور و پست بانك استان تأكيد كرد: در استان افزون بر 30 نوع صنایع دستی شهري،‌ روستايي و عشایری شامل انواع بافته های داری مانند فرش، گلیم و مشتقات آن وجود دارد.

وي افزود: وجود مواد اوليه مورد نياز براي توليد صنايع دستي در هر محل مهمترين مزيت رونق اين هنر صنعت است.

رئيسي تصريح كرد: چهارمحال و بختياري در توليد برخي صنايع دستي مانند سرمه دوزي، خاتم كاري، قفل سازي، نمدمالي، بافت ‌گليم و فرش دستباف در كشور و جهان شاخص و نمونه است.

وي بيان داشت: توجه به توليدات صنايع دستي و حمايت از صنعتگران اين بخش مي تواند در كاهش مهاجرت روستائيان به شهرها و ايجاد انگيزه براي مهاجرت معكوس آنان از شهر به روستا و همچنين در تقويت توان مالي توليد كنندگان نقش مستقيم ايفا كند.

معاون صنایع دستی و هنرهاي سنتي اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اضافه كرد: معرفي برخي روستاها به عنوان پايلوت در توليد بعضي رشته هاي صنايع دستي مورد در تشويق افراد براي فعاليت در رشته هاي مختلف اين هنرصنعت تأثيرگذار است.

وي عنوان داشت: راهيابي به بازارهاي جهاني از مهمترين اولويت هاي حوزه توليدات صنايع دستي چهارمحال و بختياري محسوب مي شود.

رئيسي اظهار كرد: استقبال چشمگير از برگزاري سي اُمين نمايشگاه ملي صنايع دستي نشان داد كه مردم به توليدات مختلف اين هنرصنعت علاقه دارند.

وي ادامه داد: رضايت غرفه داران در اين نمايشگاه نيز ثابت كرد كه مردم از صنايع دستي و خريد كالاي ايراني حمايت مي كنند.

معاون توسعه كارآفريني بنياد بركت نيز گفت: ‌اين بنياد از حدود نيمي طرح هاي مشاركتي خود خارج شده است.

رضا راضي زاده بيان كرد: بنياد بركت تاكنون در 350 طرح مشاركتي ورود جدي كرده است.

وي يادآور شد: بنياد بركت از 11 سال گذشته تاكنون از 180 طرح مشاركتي خارج شده و در اجراي 170 طرح مشاركتي ديگر همچنان حضور دارد.

راضي زاده خاطرنشان كرد: ارزآوري و توجه به صادرات توليدات صنايع دستي در طرح هاي مشترك بنياد بركت با استان ها بايستي مورد توجه جدي باشد.

وي اظهار داشت: افزايش اشتغال، ‌كاهش نرخ بيكاري، ‌ارزآوري، ‌رونق اقتصادي و رشد شاخص هاي توسعه اي از اهداف مورد توجه بنياد بركت در اجراي طرح هاي مشاركتي محسوب مي شود.

گفتني است، حمايت از هنرمندان صنايع دستي و خريد توليدات آن ها مي تواند در تحقق سريع تر اهداف نامگذاري سال جاري از سوي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به نام "حمايت از كالاي ايراني" نقش داشته باشد.

موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی چهارمحال و بختیاری صنایع دستی این استان را به دو بخش عشایری و شهری و روستایی تقسیم کرده است.

قالی بافی، چوخابافی، نمدمالی، گیوه دوزی، خورجین بافی، گلیم بافی، بافت سیاه چادر، جاجیم بافی، قفل سازی و خاتم از مهمترین صنایع دستی چهارمحال و بختیاری محسوب مي شود.

چهارمحال و بختیاری به خاطر وجود اشکال متنوع شیوه زندگی در این استان دارای صنایع دستی حوزه عشایر کوچرو، عشایر اسکان یافته، روستائیان و اقشار شهرنشین است.

تولیدات صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در رشته های احجام فلزی، نمد، قفل و انبر فولادی نشان یونسکو دارد.

همچنين به تازگي در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی و با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های هنر دستی نمدمالی و قدمت دیرینه این هنر در چهارمحال و بختياري پرونده شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد در معاونت صنایع دستی بررسی و تایید شد.

نمد چهارمحال و بختیاری هم اینک نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد.

هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی چهارمحال و بختیاری 12 هزار نفر هستند که از این تعداد تنها حدود سه هزار نفر فعالند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید