Persian Arabic Chinese (Simplified) English French German Russian Spanish

منو اصلی

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha

آمار سایت

کاربران
54
مطالب
799
نمایش تعداد مطالب
1563812

اوقات شرعی

زمان باقی مانده تا عید نوروز

سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان چهار محال و بختیاری،پیشاپیش عید باستانی نوروز را به شما هم میهنان عزیز تبریک و شادباش عرض می نماید

با تورهای گردشگری غیر مجاز برخورد می‌شود

فقط دفترهاي خدمات مسافرتي و گردشگري داراي مجوز از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مجاز به برگزار تور هستند

بر اساس قانون توسعه صنعت گردشگری و جهانگردی صرفاً دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجاز به برگزاری هر گونه تور گردشگری می‌باشند و ارایه کنندگان غیر مجاز خدمات گردشگری علاوه بر معرفی به دستگاه‌های انتظامی و قضایی مشمول مجازات‌های مالی تا یکصد میلیون ریال خواهند شد.

دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری یا به اصطلاح دفاتر دارای مجوز بند ب، دفاتری هستند که مطابق «آیین‌نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی مصوب سال 1380 هیأت وزیران» ایجاد شده و تنها مرجع مجاز برای فعالیت در زمینه اخذ روادید (ویزا) ، تنظیم و انجام مسافرت گروهی (تور) داخلی و خارجی، ذخیره مکان (رزرو محل اقامت) و سایر خدمات گردشگری محسوب می‌شوند. علاوه بر دفاتر گردشگری، به استناد همین مصوبه دفاتر معروف به «بند الف» و «بند پ» نیز توسط وزارت راه و شهرسازی یا سازمان حج و زیارت ایجاد می‌شوند که به ترتیب مجاز به ارایه خدمات ترابری از جمله فروش بلیت مسافرت و خدمات زیارتی می‌باشند.

· خانواده‌ها و گردشگران مراقب تبليغات فريبنده افراد فاقد مجوز باشند!

متأسفانه برخي از افراد در قالب اشخاص، گروه، تشكل، انجمن، مؤسسه و...  با سوء استفاده از تقاضاي سفر و گردشگري، با ترفندهاي مختلف از قبيل پيامك، تبليغات در شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي يا تبليغات محيطي و رسانه‌اي بدون كسب مجوزهاي رسمي اقدام به فروش خدمات گردشگري مي‌كنند اين تورها كه اغلب با عناويني مثل: تورهاي طبيعت‌گردي، كوهنوردي، كوير، نجوم، تور دانشجويي، گشت علمي، تور نمايشگاهي، تور زيارتي قم و جمكران، تورهاي لحظه آخري خارج از كشور و نظاير آن همراه هستند اغلب بدون رعايت اصول حرفه‌اي تورگرداني فقط چشم به درآمد حاصل از مشتريان دارند و به دليل ناآگاهي از حساسيت وظايف تورگرداني و رعايت نكردن حقوق مسافر و استانداردهاي مصوب در صورت وقوع حادثه در برابر مشتريان و نهادهاي نظارتي قادر به پاسخ‌گويي نيستند.

 

ارايه كنندگان غير مجاز با ايجاد جذابيت‌هاي غير واقعي نظير نرخ كمتر مشتريان را اغواء مي‌كنند ولي در واقع با حذف خدمات بيمه‌اي و راهنماي صلاحيت‌دار گردشگري با بهره‌گيري از مراكز اقامتي و پذيرايي غير مجاز حقوق مسافر را تضييع كرده و سفر گردشگران را با مخاطرات جدي همراه مي‌كنند.

يكي ديگر از جذابيت‌هاي دروغين تورهاي غير مجاز كه جوانان را هدف قرار داده برگزاري تورهاي مختلط است. برگزار كنندگان اين گونه تورها بدون در نظر گرفتن شؤون فرهنگي جامعه سعي بر آن دارند كه تور خود را با انتشار تصاويري از برنامه‌هاي مختلط در فضاي مجازي، براي جوانان جذاب‌تر و نشان دهند ولي با اين عمل سودجويانه  علاوه بر ايجاد تعارض و تقابل جدي بين جامعه ميهمان و ميزبان، زمينه‌ساز ناهنجاري فرهنگي و اجتماعي خصوصاً براي خانواده‌هاخواهند شد.

 

· با برگزار كنندگان غير مجاز تورهاي گردشگري برخورد مي‌شود

گردشگري علاوه بر داشتن آثار اقتصادي يك حركت فرهنگي است و براي بودن در مسير صحيح بايد مديريت شود. در همين راستا اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ضمن بازرسي و نظارت بر گشت‌هاي ورودي يا خروجي با ارايه كنندگان غير مجاز خدمات گردشگري برخورد و ايشان را به مراجع انتظامي و قضايي معرفي مي‌نمايد. لازم به ذكر است كه با هماهنگي‌هاي ايجاد شده توسط كميسيون نظارت بر امنيت گردشگران دستگاه‌هاي نيروي انتظامي، دادگستري، پليس راه و تشكل حرفه‌اي دفاتر نيز در اين موضوع همكاري مي‌نمايند. با اين وجود نظارت و مراقبت گردشگران در انجام سفري ايمن و سالم بسيار حائز اهميت است لذا از عموم مردم درخواست مي‌شود خدمات تورهاي داخلي و خارجي مورد نياز خود از دفاتر مجاز و معتبر تهيه نموده تا با مشكلات و آسيب‌هاي بعدي مواجه نشوند.

· اطمينان و آرامش با تورهاي دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري معتبر:

ابلاغ منشور حقوق گردشگر و مقررات حاكم بر دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري زمينه مناسبي براي برگزاري تورها ايجاد كرده است دفاتر علاوه بر عقد قرارداد و تعيين كليه خدمات بايد از راهنمايان آموزش ديده و داراي كارت معتبر كه به مقصد آشنا هستند براي اطمينان از نحوه اجراي تور استفاده كنند. نرخ‌گذاري خدمات تورهاي مجاز با نظارت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري انجام مي‌شود و براي رسيدگي به شكايات احتمالي، ساز و كار مناسبي با عنوان كميسيون نظارت بر دفاتر در سطح استان و كشور فعاليت مي‌نمايند. مسافران مي‌توانند از طريق مراجعه به سايت اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري (به نشاني www.miraschb.ir) و يا تماس تلفني  (با شماره: 33346708 038) از مجاز بودن برگزار كنندگان تور اطمينان حاصل نموده و در صورت تمايل از مشاوره كارشناسان گردشگري استفاده نمايند.

همچنين به دفاتر توصيه مي‌شود با معرفي بسته‌هاي سفر با استفاده از ظرفيت‌هاي بومي، طبيعي، فرهنگي و تاريخي بر اساس ذائقه و نياز و سليقه مشتريان و انجام تبليغات و بازاريابي گسترده زمينه جذب هر چه بيشتر مخاطبين را فراهم نمايند.

 

 

حيدر صادقي

معاون گردشگري و سرمايه‌گذاري

استان چهار محال و بختياري

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید